ZERVAN.INFO

KONTAKT

Obnova školských IBM PC zo vzorového obrazu 2009

Obsah

Úvod

Bootovacie DVD / flashdisk so vzorovým obrazom IBM PC slúži výhradne len na obnovu šiestich počítačov IBM PC dodaných školám cez Telecom (desktopy čiernej farby). Umožňuje rýchlu obnovu počítača bez potreby inštalovania operačného systému, všetkých aplikácií a aktualizácií – počítač sa dá používať hneď po obnove, zvyčajne stačí len nastaviť meno počítača, NOD a prípadne zmeniť heslá.

Tento návod má pomôcť pri obnove počítača aj tým, ktorí ešte so zálohovacím softvérom Clonezilla nepracovali a ponúknuť tipy pre ďalšie možnosti nastavenia.

Obnovovací disk vo verzii z roku 2009 prináša okrem novších verzií všetkých aplikácií aj zásadnú zmenu – obraz je spracovaný nástrojom Clonezilla a je prednastavený tak, aby obnovu počítača ešte viac uľahčil a predišiel problémom s čitateľnosťou DVD. Najzásadnejšou zmenou tejto príručky je teda postup samotnej obnovy počítača, ako aj návod na vytvorenie oveľa praktickejšieho bootovacieho USB flashdisku.

Bootovacie DVD je možné stiahnuť cez web Infoveku (časť: Podpora) v podobe ISO obrazu, z ktorého je následne potrebné vyrobiť buď DVD niektorým napaľovacím programom alebo USB flashdisk podľa návodu v ďalšej kapitole.

Po stiahnutí ISO obrazu je vhodné uistiť sa, či nie je poškodený – na webe Infoveku sa okrem samotného ISO obrazu nachádza aj MD5 hash (kontrolný súčet), pomocou ktorého si môžete preveriť neporušenosť ISO súboru:

Vytvorenie bootovacieho USB flashdisku

Táto kapitola je určená tým, ktorí sa nechcú trápiť s pomalým DVD na zle čítajúcich mechanikách

Problém opotrebovaných či zaprášených DVD mechaník dosiahol po rokoch mieru, pri ktorej je niekedy už nemožné využiť obnovovacie DVD na obnovu počítača. Ponúkajú sa dve riešenia – zakúpiť externú DVD mechaniku (nepochybne sa zíde aj pri iných príležitostiach) alebo použiť USB flashdisk s kapacitou aspoň 8 GB.

Bootovací flashdisk je vhodnejšie riešenie aj kvôli vyššej rýchlosti čítania, no je potrebné ho vytvoriť zo stiahnutého ISO obrazu – tento súbor sa nenahrávajte na flashdisk, ale použite tento postup:

  1. Pripojte USB flashdisk do počítača a uistite sa, že je na ňom dostatok miesta (cca 5 GB) – ideálne je, ak je flashdisk prázdny, pretože sa na ňom vytvoria viaceré priečinky. Je potrebné, aby bol na flashdisku použitý formát FAT32 (čo po zakúpení býva) a nie NTFS, či iný (v takom prípade ho naformátujte na FAT32).
  2. Stiahnite si program UNetbootin a spustite ho (na konci sťahovania, ako aj pri spúšťaní sa môže zdať, že sa nič nedeje, no buďte trpezliví, rezidentný antivírus trochu dlhšie tento program kontroluje).
  3. Kliknite na možnosť Diskimage, nechajte typ ISO a tlačidlom ... vyhľadajte ISO obraz obnovovacieho DVD.
  4. V spodnej časti za Drive vyberte písmeno, ktoré označuje flashdisk a stlačte OK. Spustí sa proces vytvárania bootovacieho flashdisku, trvá niekoľko minút.
    Unetbootin

Deaktivovanie Radix Protector

Pokyny v tejto kapitole sú určené a nutné len pre počítače s aktívnou ochranou Radix Protector

Hneď na úvod je nutné upozorniť, že počítač nie je možné zálohovať a obnovovať, kým je chránený pomocou karty Radix Protector - preto ak túto ochranu používate, deaktivujte ju ešte pred tým, ako nabootujete z DVD / flashdisku! Pomôcť by vám mohol tento postup:

  1. zapnite počítač;
  2. opakovane stláčajte kombináciu Alt+F10, kým sa neobjaví menu Radix Protector;
  3. zvoľte možnosť Riadenie a konfigurácia;
  4. zadajte heslo ku Radix Protector;
  5. vyberte Odstráň a pri otázke, či sa má stav obnoviť alebo uložiť zvoľte Obnov;
  6. reštartujte počítač kombináciou Ctrl+Alt+Delete.

Nabootovanie z DVD / USB flashdisku

Pokyny v tejto kapitole je zvyčajne potrebné vykonať

Ak chcete nabootovať z DVD, postupujte nasledovne:

  1. zapnite počítač;
  2. opakovane stláčajte F12, kým sa neobjaví boot menu;
  3. vložte DVD;
  4. zvoľte možnosť CD-ROM Drive.

Pre bootovanie z USB flashdisku je postup podobný:

  1. pripojte USB flashdisk;
  2. zapnite počítač;
  3. opakovane stláčajte F12, kým sa neobjaví boot menu;
  4. zvoľte možnosť +Harddrive (!!!toto treba zistiť presne!!!);
  5. z ponuky vyberte flashdisk.

Obnova zo vzorového Clonezilla obrazu

Pokyny v tejto kapitole je potrebné vykonať v každom prípade

  1. Ak je všetko v poriadku, objaví sa úvodná obrazovka Clonezilla (v prípade flashdisku v iných farbách):
  2. Zvoľte 3. možnosť (VGA mode 640x480) a potvrďte stlačením ENTER.
  3. Teraz prebehne kontrola neporušenosti súborov, v prípade DVD média trvá asi 10 minút. Problém by mohol nastať hlavne pri bootovaní z pôvodnej DVD mechaniky v počítači – tá je často už príliš opotrebovaná a stáva sa, že neprečíta správne disk DVD. V takom prípade nepokračujte ďalej, ale vyskúšajte externú DVD mechaniku alebo si vytvorte bootovací flashdisk. Ak je všetko v poriadku, pri každom súbore bude uvedené OK:
  4. Ak bolo všetko v poriadku, skontrolujte, či idete prepisovať ten správny disk (ak máte k  počítaču pripojených viac) a dvakrát potvrďte (y a ENTER):
  5. Teraz prebehne samotný proces obnovy, ten trvá najdlhšie (v prípade DVD asi 20 minút), na obrazovke však vidno odhad zostávajúceho času:
  6. Po skončení obnovy 2. partície disku stlačte ENTER, potom zvoľte možnosť č. 1: Reboot client now pre reštart počítača. Budete vyzvaní na vybratie DVD / odpojenie flashdisku a stlačenie ENTER. Pri spúšťaní Windows sa ešte vykoná kontrola oboch diskových partícií a spustí sa Windows, v ňom potom prebehne detekcia nových zariadení, takže trpezlivo vyčkajte a neľakajte sa, že nebude hneď fungovať myš.

Trik na zrýchlenie pri obnove viacerých PC

Pokiaľ idete obnovovať aj ďalšie PC z toho istého flashdisku alebo z tej istej externej DVD mechaniky, asi je zbytočné na každom počítači znovu preverovať neporušenosť súborov, preto je vhodné túto možnosť vypnúť: Hneď v prvom kroku, po zobrazení úvodnej obrazovky Clonezilla, vyberte 3. možnosť, ale namiesto stlačenia ENTER stlačte tabulátor (Tab), zobrazia sa podrobné parametre (žiaľ, sú ťažšie čitateľné). Medzi nimi vyhľadajte parameter -cm a zmažte ho (šípkou vľavo presuniete textový kurzor na požadované miesto). Po stlačení ENTER sa spustí Clonezilla už bez kontroly neporušenosti súborov.

Vytvorenie hesiel pre kontá

Pokyny v tejto kapitole je potrebné vykonať z dôvodu bezpečnosti

V systéme sú vytvorené 3 kontá:

Po spustení systému sa automaticky prihlási konto ziak, preto je potrebné sa najskôr odhlásiť: v ponuke Štart zvoľte Odhlásiť používateľa žiak a potvrďte tlačidlom Odhlásiť. Prihlasovací dialóg vyvoláte dvojitým stlačením kombinácie Ctrl+Alt+Delete, kde môžete napísať meno administrator (zatiaľ bez hesla) a stlačiť OK:

Prihlasovací dialóg Windows

Pod kontom správcu musíte vykonávať väčšinu nastavení v tomto návode. Teraz sa pozrime na samotné nastavenie hesiel:

  1. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonku Tento počítač a zvoľte Spravovať, otvorí sa okno Computer Management;
  2. V ľavej časti okna vyhľadajte a zvoľte položku Správa počítača (lokálne) - Systémové nástroje - Lokálni používatelia a skupiny - Používatelia, potom sa v pravej časti zobrazí zoznam používateľov:
    Správa používateľov vo Windows
  3. Pravý tlačidlom myši kliknite na meno používateľa (Administrator), zvoľte Zadať heslo..., potvrďte tlačidlom Pokračovať a zobrazí sa dialóg na zadanie nového hesla - to je treba napísať 2-krát:
    Nastavenie hesla vo Windows
  4. Nezabudnite zadať aj heslo učiteľa, pokiaľ ho chcete využívať - toto heslo by mali poznať všetci učitelia a nemalo by byť zhodné s heslom správcu. V prípade, že škola využíva doménový server, bude potrebné postupovať inak.

Sieťové nastavenia (adresa a meno PC)

Pokyny v tejto kapitole je potrebné vykonať v každom prípade

Vo vzorovom obraze je nastavené dynamické pridelenie IP adresy z DHCP servera, čo využíva pravdepodobne väčšina škôl. Ak to nie je váš prípad, nezabudnite si nastaviť statickú IP adresu pre každý počítač:

  1. V ponuke Štart otvorte Nastavenia - Sieťové pripojenia.
  2. V okne sa zobrazí ikona sieťového pripojenia, na ktorú kliknite pravým tlačidlom a zvoľte Vlastnosti.
  3. Označte Internet Protocol (TCP/IP) a stlačte Vlastnosti:
    Vlastnosti sieťového rozhrania (ilustračný obrázok)
  4. V ďalšom okne si môžete nastaviť statické IP adresy a DNS server podľa potreby.

V každom prípade budete potrebovať nastaviť meno počítača a pracovnej skupiny:

  1. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonu Tento počítač, zvoľte Vlastnosti.
  2. Vyberte záložku Názov počítača a stlačte Zmeniť:
    Názov počítača
  3. V ďalšom okne vyplňte názov počítača (pre každý počítač unikátny, napr. IBMPC1, IBMPC2, ...) a spoločný názov pracovnej skupiny. V prípade, že škola využíva doménový server, bude treba postupovať inak.
    Zmena názvu počítača
  4. Po viacnásobnom potvrdení je potrebné počítač reštartovať.

Nastavenie NOD

Pokyny v tejto kapitole je potrebné vykonať v každom prípade z dôvodu bezpečnosti

Každá škola by mala mať vytvorený aktualizačný server pre NOD vo svojej školskej sieti (týmto serverom môže byť ktorýkoľvek počítač, ktorý býva v prevádzke celé vyučovanie). Vo vzorovom obraze sa predpokladá, že aktualizačný http-server má meno server a aktualizácie k NOD sú v priečinku nod, teda cesta k aktualizáciám je http://server/nod. Toto nastavenie si môžete samozrejme zmeniť:

  1. V pravom dolnom rohu obrazovky (pri hodinkách) sa nachádza ikonka NOD - keď na ňu kliknete pravým tlačidlom myši, môžete zvoliť Pokročilé nastavenia:
    Vyvolanie nastavení NOD
  2. V ľavej časti okna s nastaveniami vyberte položku Aktualizácia. Vpravo sa zobrazí súčasný aktualizačný server (predvolený je http://server/nod), ten je možné zmeniť tlačidlom Upraviť:
    NOD - Aktualizácia
  3. Vyplnením kolonky Aktualizačný server zadajte adresu k vášmu aktualizačnému serveru a stlačte tlačidlo Pridať:
    Zoznam aktualizačných serverov NOD
  4. Po zatvorení predošlého okna tlačidlom OK skontrolujte, či je aj v hlavnom okne za Aktualizačný server zvolený váš školský server - ak nie, zvoľte ho:
    Výber aktualizačného serveru NOD
  5. Ak to váš aktualizačný server vyžaduje, nezabudnite vyplniť aj meno a heslo. Potom už stačí len potvrdiť nastavenia tlačidlom OK.
  6. Na záver je vhodné overiť funkčnosť aktualizácie NOD - opäť kliknite pravým tlačidlom na ikonku NOD a zvoľte Aktualizácia. Ak je všetko v poriadku, uvidíte nasledovné okno:
    Správa o úspešnej aktualizácii NOD

Aktualizácie

Pokyny v tejto kapitole je potrebné vykonať len v prípade, že počítač nebude zabezpečený pomocou Radix Protector

Z hľadiska bezpečnosti a ochrany pred rôznymi typmi malware je z dlhodobého hľadiska potrebné postarať sa okrem antivírusového programu aj o aktualizácie operačného systému a aplikácií pracujúcich s internetom (teda predovšetkým internetových prehliadačov).

Vzorový obraz má vypnuté všetky automatické aktualizácie (samozrejme s výnimkou antivírusového systému NOD), pretože sa očakáva, že tieto počítače zabezpečíte pomocou Radix Protector, čo vám aj odporúčame - v tom prípade nie je žiaduce zapínať automatické aktualizácie (a teda môžete celú túto kapitolu preskočiť), pretože po každom reštarte by sa zrušili a opätovne inštalovali.

V prípade, že nechcete počítače zabezpečiť pomocou Radix Protector, odporúčame vám Windows buď aktualizovať manuálne aspoň raz za mesiac alebo zapnúť automatické aktualizácie Windows:

  1. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonu Tento počítač, zvoľte Vlastnosti.
  2. Na záložke Automatic Updates zvoľte možnosť Automatic (recommended) a prípadne zvoľte konkrétny deň a hodinu, kedy by sa aktualizácie mali inštalovať (najlepšie je určiť čas, kedy sú počítače zapnuté, ale nepracuje sa na nich):
    Automatické aktualizácie Windows
  3. Nastavenie už iba potvrďte tlačidlom OK a pokračujte v ďalšom postupe.

Aj v prípade, že uprednostňujete manuálne aktualizovanie Windows, musíte zaktivovať službu aktualizácií:

  1. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonku Tento počítač a zvoľte Spravovať, otvorí sa okno Computer Management.
  2. V ľavej časti vyhľadajte Správa počítača (lokálne) - Služby a aplikácie - Služby, v pravej časti sa zobrazí zoznam služieb, pre sprehľadnenie môžete zvoliť zobrazenie Standard:
    Computer Management - Služby
  3. Vyhľadajte službu wuauserv (Automatické aktualizácie), 2-krát kliknite na ňu, objaví sa dialógové okno, v ktorom zvoľte Typ spustenia: Automaticky, stlačte Spustiť a potvrďte tlačidlom OK:
    Nastavenie služby
  4. Rovnakým spôsobom je potrebné zaktivovať aj služby Background Intelligent Transfer Service a Event Log.
  5. Teraz už môžete vyvolať aktualizovanie Windows prostredníctvom internetového prehliadača Internet Explorer - v ponuke Nástroje - Windows Update.
  6. Ak chcete čo najviac šetriť operačnú pamäť, môžete po vykonaní aktualizácií vyššie uvedené služby opäť vypnúť.

Bez ohľadu na to, či budete Windows aktualizovať manuálne alebo automaticky, je vhodné nastaviť automatické aktualizovanie internetových prehliadačov (za predpokladu, že nebudete počítač chrániť pomocou Radix Protector). Kvôli bezproblémovým aktualizáciám je vo vzorovom obraze predvoleným prehliadačom Mozilla Firefox - jeho aktualizovanie je potrebné zapnúť pod tým kontom, v ktorom sa bude používať:

  1. Spustite prehliadač Mozilla Firefox - ak ste pod správcovským kontom, kliknite na ikonku programu pravým tlačidlom myši, zvoľte Spustiť ako..., potom vyberte možnosť Nasledujúci používateľ, ako meno používateľa napíšte ziak bez hesla a stlačte OK:
    Spustiť ako žiak
  2. V programe vyberte ponuku Nástroje - Možnosti.
  3. Pod ikonou Spresnenie zvoľte záložku Aktualizácie a začiarknite všetky možnosti:
    Automatické aktualizácie Mozilla Firefox
  4. Stlačením tlačidla OK nastavenie potvrdíte.

Rovnakým spôsobom spustite pod žiackym kontom aj internetový prehliadač Opera, v ňom zapnete aktualizácie nasledovne:

  1. V programe vyberte ponuku Nástroje - Nastavenia.
  2. Na záložke Rozšírené voľby zvoľte vľavo časť Zabezpečenie a za voľbou Automatická aktualizácia zvoľte Automaticky nainštalovať aktualizáciu:
    Automatické aktualizácie Opera
  3. Stlačením tlačidla OK nastavenie potvrdíte.

Nastavenie virtuálnej pamäte

Táto kapitola je len informačná, nie je nutné sa jej venovať

Počítače boli dodané s 256 MiB operačnej pamäte, z ktorej časť ešte používa integrovaná grafická karta. Takéto množstvo pamäte je pre prácu nepostačujúce, preto je situáciu nutné riešiť:

  1. dokúpením operačnej pamäte DDR - s 512 MiB sa pracuje už pohodlne, takže pre 6 počítačov stačí kúpiť 3×512 MiB modul (v každom druhom počítači ním nahradiť pôvodný 256 MiB, tieto potom pridať do ostatných 3 počítačov), no nič nebráni kúpiť 512 MiB pre každý PC a mať tak 768 MiB pamäte;
  2. používaním virtuálnej pamäte na pevnom disku, čo výrazne spomaľuje prácu.

Vzorový obraz je nastavený na používanie 512 MiB virtuálnej pamäte na disku D, čo je hodnota vhodná, ak používate 256 alebo 512 MiB operačnej pamäte (v druhom prípade sa bude virtuálna pamäť používať zriedkavo - len pri pamäťovo náročných činnostiach). Ak máte pamäte viac, je možné virtuálnu pamäť aj vypnúť. Zmeny môžete vykonať nasledovne:

  1. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonu Tento počítač, zvoľte Vlastnosti.
  2. Na záložke Spresnenie stlačte Nastavenie v časti Výkon:
    Vlastnosti systému - Spresnenie
  3. V ďalšom okne sa opäť prepnite na záložku Spresnenie a stlačte tlačidlo Zmeniť v časti Virtuálna pamäť:
    Spresnenie možností výkonu
  4. Otvorí sa posledné okno, v hornej časti vyberte disk D (na disku C nevytvárajte virtuálnu pamäť - ten bude uzamknutý pomocou Radix Protector!), potom môžete určiť veľkosť virtuálnej pamäte (efektívnejšie je dať obe hodnoty rovnaké) alebo ju úplne vypnúť:
    Virtuálna pamäť
  5. Nastavenie aktivujete tlačidlom Nastaviť a potvrdíte viacnásobným OK.

Nastavenie diskových kvót

Táto kapitola je len informačná, nie je nutné sa jej venovať

Asi v každej škole sa vyskytuje rovnaký problém - žiaci sa snažia inštalovať na počítače softvér (zväčša hry, často veľkosti niekoľkých GiB, či rôzny iný nelegálny), a tak sa disk plní, až sa zaplní a kvôli kritickému nedostatku miesta a následnej nadmernej fragmentácii sa rapídne spomalí, či pri úplnom zaplnení disku znefunkční - napr. nebudú fungovať aktualizácie antivírusového programu, pre nemožnosť vytvorenia dočasných súborov sa väčšina programov nespustí a podobne.

Problém sa objavuje dokonca aj v prípade počítača chráneného pomocou Radix Protector, ak žiak prečerpá maximálny sledovaný objem dát (1 GiB) - vtedy sa systém bez varovania reštartuje. Na druhej strane, úplný zákaz zapisovania na disk je príliš obmedzujúci.

Z týchto dôvodov sú vo vzorovom obraze nastavené diskové kvóty žiaka, čo znamená, že hoci bude na disku dostatok miesta, žiak bude mať len obmedzenú kapacitu nasledovne:

Ak niekomu nevyhovujú takto stanovené obmedzenia, môže ich zmeniť nasledovne:

  1. Zobrazte si pevné disky (napr. cez Tento počítač), na požadovaný disk kliknite pravým tlačidlom myši a zvoľte Vlastnosti.
  2. Prepnite sa na záložku Kvóta a keďže všetko potrebné na fungovanie už je nastavené, priamo pokračujte tlačidlom Položky kvóty:
    Vlastnosti disku - Kvóta
  3. V ďalšom okne vidíte prehľad stanovených diskových kvót - najskôr stlačte na klávesnici F5 pre zaktualizovanie údajov, potom vyhľadajte používateľa žiak a 2-krát naň kliknite:
    Položky kvót disku
  4. V poslednom okne môžete nastaviť veľkosť diskovej kvóty a potvrdiť tlačidlom OK:
    Nastavenie kvóty

Zdieľanie súborov v sieti

Táto kapitola je len informačná, nie je nutné sa jej venovať

Vo vzorovom obraze je systém nastavený ako klient pre zdieľanie - to znamená, že z tohoto počítača sa môžete pripojiť k zdieľaným položkám na iných počítačoch. Služba zdieľania je vypnutá, teda na tomto počítači nie je možné zdieľať disky či priečinky súborov a pripájať sa k nim z iných počítačov.

V bežných podmienkach učebne je toto nastavenie optimálne - žiak sa dostane na školský server, no nemôže napr. nazdieľať DVD s hrou pre všetkých spolužiakov. Sú však prípady, kedy zdieľanie môže prísť vhod (či už učiteľovi alebo správcovi), vtedy postupujte nasledovne:

  1. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonku Tento počítač a zvoľte Spravovať, otvorí sa okno Computer Management.
  2. V ľavej časti vyhľadajte Správa počítača (lokálne) - Služby a aplikácie - Služby, v pravej časti sa zobrazí zoznam služieb, pre sprehľadnenie môžete zvoliť zobrazenie Standard:
    Computer Management - Služby
  3. Vyhľadajte službu Server, 2-krát kliknite na ňu, objaví sa dialógové okno, v ktorom zvoľte Typ spustenia: Automaticky a potvrďte tlačidlom OK:
    Nastavenie služby (ilustračný obrázok)
  4. Po reštarte počítača budete môcť (i žiaci) nazdieľať disky a priečinky obvyklým spôsobom.

Aktivácia Ghost Client

Táto kapitola je určená len tým, ktorí efektívne využívajú Symantec Ghost v sieti

Pokiaľ v školskej sieti využívate Symantec Ghost, konkrétne Ghost Console (na serveri) pre vzdialené obnovovanie a zálohovanie počítačov (bez potreby fyzického prístupu k nim), určite budete chcieť, aby sa aj obnovený IBM PC zobrazoval medzi klientmi na Ghost Console serveri a bolo tak možné ovládať jeho obnovovanie a zálohovanie.

Vo vzorovom obraze je Ghost Client už pripravený, ale nie aktívny - zaktivujete ho nasledovne:

  1. Pravým tlačidlom myši kliknite na ikonku Tento počítač a zvoľte Spravovať, otvorí sa okno Computer Management.
  2. V ľavej časti vyhľadajte Správa počítača (lokálne) - Služby a aplikácie - Služby, v pravej časti sa zobrazí zoznam služieb, pre sprehľadnenie môžete zvoliť zobrazenie Standard:
    Computer Management - Služby
  3. Vyhľadajte službu Symantec Ghost Win32 Client Agent, 2-krát kliknite na ňu, objaví sa dialógové okno, v ktorom zvoľte Typ spustenia: Automaticky, stlačte Spustiť a potvrďte tlačidlom OK:
    Nastavenie služby (ilustračný obrázok)
  4. O chvíľu by sa mal počítač objaviť v zozname počítačov na Ghost Console serveri. Nezabudnite, že počítač nie je možné zálohovať a obnovovať, kým je chránený pomocou Radix Protector - pred akýmkoľvek využitím Symantec Ghost preto túto ochranu deaktivujte!

Na čo slúži konto učiteľa?

S touto kapitolou je vhodné sa oboznámiť pre efektívne využívanie

Na niektorých školách je nedostatok počítačov, a tak nie je vyhradený špeciálny učiteľský počítač, ku ktorému by nemali prístup žiaci. Tiež sa niekedy vyskytnú situácie, keď viacerí učitelia potrebujú súčasne prístup k počítačom, a teda pracovať i na žiackych počítačoch v programe, ku ktorému žiak nesmie mať prístup (napr. pred vysvedčením zadávať známky). Z tohoto dôvodu je vo vzorovom obraze skryté učiteľské konto ucitel, ktoré slúži na spúšťanie tých programov, ku ktorým žiak nemá mať prístup.

Priamo vo vzorovom obraze je takýmto spôsobom nainštalovaná učiteľská časť systému Radix Smart Class, o ktorom si viac povieme v niektorej z ďalších kapitol - skúste sa prihlásiť ako žiak a spustiť učiteľskú časť: Štart - Programy - Radix Smart Class - učiteľ. Namiesto spustenia programu sa otvorí okno, ktoré vyzýva na zadanie mena a hesla používateľa - je potrebné vybrať možnosť Nasledujúci používateľ, meno zvoliť ucitel a zadať heslo, ktoré ste tomuto kontu pridelili:

Spustiť ako učiteľ

Môžete overiť, že žiak tento program spustiť nemôže (zo žiackeho konta). Učiteľ ho však spustiť môže, pritom stále zotrváva pod kontom žiaka, čiže má rovnakú plochu a všetky nastavenia programov, ako ostatní žiaci, čo je pre vysielanie obrazu počas výkladu potrebné.

Ďalšou možnosťou využitia je napr. program aSc Agenda (treba podotknúť, že tento program je len ukážkovým príkladom, v princípe sa môže jednať a akýkoľvek program na spracovávanie školskej agendy v sieti) - z bezpečnostných dôvodov by určite nemal byť nainštalovaný na počítačoch, kam majú prístup žiaci (či už z dôvodu možného zavírenia alebo úmyselne nastraženej pasce napr. na zachytenie hesla). Keď však využijeme ochranu Radix Protector, je i tieto počítače možné na tento účel použiť.

Zároveň sa zabezpečí aj podstata bezpečnej prevádzky takéhoto typu programu - dátové súbory sa nachádzajú na serveri, ktorý v žiadnom prípade nesmie poskytovať prístup žiakom (alebo anonymom). Ak sa však program spustí pod kontom učiteľa a toto isté konto existuje aj na serveri, server ho bude akceptovať a učiteľovi umožní prístup k databáze (v prípade existencie doménového servera v škole je toto možné riešiť cez doménu, ale väčšina škôl doménový server nepoužíva).

Ešte raz zhrňme podmienky, za ktorých je možné bezpečne takýto program prevádzkovať na žiackych počítačoch:

Programy „len pre učiteľa”

Táto kapitola je určená len tým, ktorí sa nezľaknú

Ako zabezpečiť, aby nebol prístup k niektorému programu zo žiackeho konta, ale aby sa spúšťal len z konta učiteľského?

V prvom rade je treba takýto program nainštalovať - obvykle zo správcovského konta, no môžete skúsiť priamo z učiteľského (na inštalačný súbor pravé tlačidlo myši, Spustiť ako...). Potom treba na priečinok tohoto programu nastaviť prístupové práva, ukážme si to na priečinku D:\aScAgenda (treba sa opäť prihlásiť ako správca):

  1. Na priečinok programu, ktorý má byť nedostupný žiakovi, kliknite pravým tlačidlom myši a zvoľte Vlastnosti.
  2. Prepnite na záložku Zabezpečenie, kde bude možné nastavovať prístupové práva:
    Zabezpečenie priečinka
  3. Väčšina priečinkov preberá prístupové práva dedením z vyššieho priečinka, čo potrebujeme zrušiť - preto kliknite na tlačidlo Spresniť:
    Rozšírené bezpečnostné nastavenia priečinka
  4. Je potrebné vypnúť položku Od nadradených objektov zdediť ... (pokiaľ vypnutá nebola) a na následnú otázku odpovedať Kopírovať:
    Zabezpečenie - otázka
  5. Rozšírené nastavenia môžete zatvoriť tlačidlom OK a tým sa vrátiť do pôvodného okna, v ktorom je teraz možné robiť zmeny. Najskôr odstráňte všetky zbytočné názvy skupín či mená používateľov, potom pridajte chýbajúce tak, aby zostali len skupiny Administrators, Everyone, SYSTEM a pridajte používateľa ucitel, výsledok by mal byť ako na nižšie uvedených obrázkoch.
  6. Teraz nastavte prístupové práva:
    • Administrators a SYSTEM: Úplný prístup;
    • ucitel: Zmeniť:
      Zabezpečenie priečinka - učiteľ
    • Everyone: nechajte iba Zobraziť obsah priečinka:
      Zabezpečenie priečinka - Everyone
  7. Nastavenia potvrďte tlačidlom OK.

Program je zabezpečený, no treba ešte zaistiť, aby si ho učiteľ mohol pohodlne spustiť - upravíme preto ikonu spúšťajúcu program (ukážeme na ikone Radix Smart Class - učiteľ v ponuke Štart):

  1. Na ikonu programu (nezáleží na tom, či je na ploche alebo v ponuke Štart) kliknite pravým tlačidlom myši a zvoľte Vlastnosti.
  2. Na záložke Odkaz stlačte tlačidlo Spresniť:
    Vlastnosti odkazu
  3. Začiarknite možnosť Spustiť s inými povereniami a 2-krát potvrďte tlačidlom OK:
    Rozšírené vlastnosti odkazu
  4. Teraz program pri spúšťaní vyzve na zadanie mena a hesla oprávneného používateľa (teda učiteľa).

Úprava ponuky Štart

S touto kapitolou je vhodné sa oboznámiť pre efektívne využívanie

Z licenčných dôvodov a vzhľadom k tomu, že softvér dodaný Infovekom nie je pre všetky školy rovnaký (výber závisí hlavne od typu školy), nebolo možné do vzorového obrazu zahrnúť všetok výukový softvér.

V ponuke Štart sa nachádza položka Výukový softvér, v ktorej sú nachystané priečinky pre jednotlivé predmety. Pre inšpiráciu, čo všetko je možné do počítačov nainštalovať, sa na pracovnej ploche účtu Administrator nachádza priečinok Ponuka Štart - výuka (ukážka), kde sú prázdne odkazy na mnohé výukové programy, z ktorých väčšinu by ste mali mať v škole k dispozícii.

Pre inštaláciu výukového softvéru je nachystaný priečinok vyuka na disku C:, vhodné bude softvér inštalovať cez správcovský účet Administrator. Väčšina výukových programov pridá po nainštalovaní svoju ikonu do ponuky Programy - ak ich chcete zaradiť medzi výukový softvér, postupujte nasledovne:

  1. V ponuke Štart kliknite pravým tlačidlom myši na Výukový softvér a zvoľte Preskúmať:
    Výukový softvér v ponuke Štart
  2. Otvorí sa okno prieskumníka, v ktorom môžete presúvať a mazať ikony programov medzi priečinkami Výukový softvér a štandardným Programy.
  3. Ak ikony nainštalovaných programov v tejto spoločnej ponuke nenájdete, pravdepodobne sa pridali do súkromnej ponuky Štart aktuálneho účtu, ktorú môžete preskúmať podobne: priamo na tlačidlo Štart kliknite pravým tlačidlom myši a zvoľte Preskúmať.

Použitie Radix Smart Class

S touto kapitolou je vhodné sa oboznámiť pre efektívne využívanie

Na úvod je potrebné poznamenať, že Radix Smart Class je softvér, ktorý nemá nič spoločné s hardvérovým systémom zabezpečenia Radix Protector!

Radix Smart Class veľmi výrazne pomáha učiteľovi v efektívnej práci na vyučovaní - umožňuje mu vysielať pohľad na obrazovku svojho počítača (ako náhrada projektora), pozrieť sa na obrazovku ktoréhokoľvek žiaka, mať prehľad o tom, čo ktorý žiak má práve na obrazovke, umožňuje umlčať žiakom počítače počas výkladu, vysielať obrazovku ktoréhokoľvek žiaka celej triede, počítače hromadne vypínať a podobne - funkcií je mnoho a táto príručka nemá byť návodom, ako program používať, ale skôr - ako ho umožniť používať.

Vo vzorovom obraze je Radix Smart Class už pripravený, ale nie aktívny. Je potrebné určiť, ktorý počítač bude učiteľský, teda z ktorého počítača bude možné riadiť vyučovanie - na tomto počítači sa nebude nič aktivovať, o spúšťaní ovládacieho programu učiteľa sa dočítate v kapitole Na čo slúži konto učiteľa?.

Aktivácia klientskej časti (na všetkých žiackych počítačoch) je jednoduchá:

  1. Po spustení systému sa automaticky prihlási konto ziak, preto je potrebné sa najskôr odhlásiť: v ponuke Štart zvoľte Odhlásiť používateľa žiak a potvrďte tlačidlom Odhlásiť.
  2. Prihlasovací dialóg vyvoláte dvojitým stlačením kombinácie Ctrl+Alt+Delete, kde môžete napísať meno administrator a heslo (pôvodne žiadne) a stlačiť OK.
  3. Keďže sa na niektorých počítačoch objavuje problém po spustení klientskej časti, najskôr sa uistite, či to nie je aj u vás - vyhľadajte a spustite súbor C:\Program Files\Radix-z\SmartClass\Student3.exe - ak spôsobí chybu, vypnite a znovu zapnite počítač a postupujte podľa návodu Čo robiť, ak sa objavuje chyba Zamedzenie spustenia údajov nižšie, stačí začať 4. bodom.
  4. Na pracovnej ploche správcu (Administrator) máte nachystaný aktivačný záznam registrov s názvom Radix SmartClass - žiak.reg, spustite ho.
  5. tlačidlom Áno odsúhlaste pridanie záznamu do registrov:
    Radix Smart Class - pridať register
  6. Hotovo - pri ďalšom prihlásení sa používateľa bude automaticky spustená klientska časť Radix Smart Class počúvajúca na kanáli č. 1.

Iná alternatíva – iTALC

Pokiaľ máte v škole rôzne operačné systémy (napríklad okrem Windows aj Linux) alebo máte viac počítačov ako licencií na Radix Smart Class, vhodnou náhradou je bezplatný nástroj iTALC. Jeho inštalácia je však už nad rámec tejto príručky.

Uloženie stavu počítača - Radix Protector

S touto kapitolou je vhodné sa oboznámiť pre efektívne využívanie

Keď už sú na počítači vykonané všetky úpravy a domnievate sa, že počítač je nakonfigurovaný priam dokonale pre potreby vo vašej škole, je dobré nenechať si tento dojem pokaziť žiakmi, ktorí počítač určite nebudú šetriť.

K počítačom IBM PC boli neskôr dodané malé PCI karty systému Radix Protector. Pokiaľ ich ešte ani nemáte v počítači vložené, je teraz tá pravá chvíľa (v opačnom prípade ich môžete ponúknuť ako dar inej škole). Ak už je karta v útrobách počítača, nerobí zatiaľ nič, kým ju nenainštalujete.

A ako bude ochrana fungovať? Jednoducho - akékoľvek zmeny na systémovom disku (C:) sa vrátia späť pri každom spustení počítača (ak sa nerozhodnete inak), teda nech žiak vyvedie čokoľvek, po reštarte je počítač opäť ako nový. Dátový disk (D:) sa obnovovať nebude, takže ten je vhodný na ukladanie pracovných dokumentov a iných súborov, ktoré musia zostať. Pred inštaláciou sa teda uistite, že:

Ak je všetko v poriadku, môžete inštalovať:

  1. Na pracovnej ploche správcu máte nachystaný inštalačný program s názvom RADIX.exe, spustite ho.
  2. tlačidlom Áno odsúhlaste, že systém máte zálohovaný:
    Radix Protector - uistenie
  3. Po odsúhlasení licenčných podmienok vyberte veľkosť zálohy (teda aké veľké množstvo dát dovolí ochranný systém meniť) - zvoľte najväčšiu hodnotu, teda 1 GB:
    Radix Protector - veľkosť partície
  4. Vyberte umiestnenie súborov, ktoré nebudú chránené - celý dátový disk D:
    Radix Protector - výnimky zo zálohovania
  5. Vyberte metódu obnovy: Obnov pri každom štarte (prípadne inú možnosť, ak lepšie vyhovuje vaším podmienkam) a 4-krát zadajte heslo, ktoré bude potrebné pre odinštalovanie Radix Protector alebo pre zmenu jeho konfigurácie, toto heslo si dobre zapíšte!
    Radix Protector - nastavenia
  6. Po potvrdení sa otvorí okno programu pre defragmentáciu disku, tú nie je potrebné spúšťať, môžete ho zatvoriť a reštartovať počítač.

Tesne po reštarte počítača sa odteraz bude spúšťať aj ochrana Radix Protector. Po aktivácii ochrany sa môžete niekedy stretnúť s dvoma problémami, ktoré sa objavia, keď počítač vypnete a opäť zapnete:

Prehľad nainštalovaného softvéru

Táto kapitola je len informačná

Operačný systém a niektoré nastavenia
  • nainštalovaný Windows XP SP3 a všetky aktualizácie (vrátane IE8, WMP11, .NET 1-3);
  • žiacke obmedzené konto s automatickým prihlásením, dokumenty presmerované na disk D:;
  • správcovské konto;
  • skryté učiteľské konto pre spúšťanie špeciálnych aplikácií, ku ktorým by žiak nemal mať prístup (meno a heslo sa vyžiada pri spustení takéhoto programu);
  • disky s obmedzenou kvótou pre žiaka (aby nemohli úplne zaplniť disk a znefunkčniť tak systém, či proces aktualizácie napr. antivírusu a podobne);
  • vymazané všetky dočasné priečinky (TEMP) a priečinky na odinštalovanie updatov ($NTUninstall*);
  • vypnutý System Recovery a záložné DLL súbory v dllcache;
  • vypnuté zbytočné služby a spúšťanie čohokoľvek po spustení Windows (okrem NOD).
Systémové a základné aplikácie
  • NOD4 na disku D: (počíta sa s RADIX kartou, ktorá C: zamkne);
  • Java;
  • Adobe Flash Player plugin;
  • kodeky FFDShow (pre DivX, XviD a mnoho iného), QuickTime Alternative a RealAudio Alternative;
  • DaemonTools s nastavenou jednou virtuálnou mechanikou V:, vypnutý bezpečný režim (aby si mohli dávkové súbory mountovať), vypnutý AutoRun diskov i automatické spúšťanie DaemonTools (dávkový súbor si spustí, keď bude potrebovať);
  • FreeCommander;
  • 7-zip;
  • editor PSPad;
  • PDFCreator.
Aplikácie pre CD, DVD
  • Ashampoo Burning Studio EDU;
  • Audiograbber s LAME a FLAC kodekmi;
  • CDBurnerXP;
  • DeepBurner;
  • InfraRecorder.
Aplikácie pre grafiku a kreslenie
  • Artweaver;
  • Blender;
  • Dia;
  • GIMP;
  • Inkscape;
  • Paint.NET;
  • PhotoFiltre.
Aplikácie pre internet
  • Internet Explorer 8;
  • Mozilla Firefox 3.52;
  • Opera 10;
  • Outlook Express;
  • Mozilla Thunderbird.
Aplikácie kancelárske a DTP
  • Microsoft Office 2003 Standard SK + posledný SP + všetky aktualizácie + rozšírenie pre otváranie Office 2007 dokumentov;
  • najnovší Go OpenOffice.org SK + šablóny;
  • Scribus.
Prehrávače a prehliadače
  • Foxit Reader;
  • IrfanView;
  • Media Player Classic Home Cinema;
  • WinAMP;
  • Windows Media Player 11.
Vývojárske nástroje na programovanie
  • Delphi 7;
  • DevC++;
  • Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition;
  • Turbo C++;
  • Python.
Aplikácie pre zvuk a video
  • Audacity;
  • SUPER;
  • VideoDVDMaker;
  • VirtualDub;
  • Windows Movie Maker.
Nachystaný, ale neaktívny softvér
  • Radix Smart Class žiak;
  • Radix Smart Class učiteľ;
  • Radix Protector.
Tieto programy sú nachystané pod kontom správcu na inštaláciu, ktorú opisuje návod.
Výukový softvér - chémia
  • ChemSketch;
  • Periodická sústava prvkov;
  • Periodická tabuľka.
Výukový softvér - matematika a geometria
  • Kružidlo a pravítko;
  • Maxima;
  • Modellus.
Výukový softvér - počítače, informatika
  • Comenius Logo;
  • Imagine;
  • Logomotion;
  • Prstoklad.
publikačný systém, webdesign a obsah: © Ing. Dušan Zervan